Куди подівся з ринку український томат?

Куди подівся з ринку український томат?

Надзвичайний для червня ажіотаж серед покупців та рекордно високі ціни – так можна сьогодні охарактеризувати ситуацію на ринку тепличних помідорів в Україні, повідомляє agroreview.com.

На гуртових ринках ціни впевнено зростали протягом всього тижня і напередодні вихідних досягнули небачених для  кінця червня показників. На найбільшому в Західній Україні гуртовому ринку ОРСП «Шувар» у Львові український червоний томат можна купити по 33-35 грн/кг (1,1-1,6 EUR/кг) , імпортний червоний томат на гілці коштує 38-40 грн/кг (1,26-1,33 EUR/кг), вартість українського і імпортного рожевого томату приблизно однакова – 45-55 грн/кг (1,5-1,83 EUR/кг) в залежності від калібру і якості.  Такі самі ціни сьогодні називають продавці і на інших гуртових ринках.

Для порівняння в цю саму дату минулого року червоний тепличний  помідор коштував 13-15 грн/кг (0,41-0,48 EUR/кг), а в 2017 році його вартість становила 11-13 грн/кг (0,35-0,41 EUR/кг).

«Ми не очікували такого ажіотажу, після Зелених свят попит частіше за все знижується, але не в цьому сезоні. Сьогодні помідор є найбільш затребуваною  позицією на ринку салатних овочів. Покупців не відлякують навіть високі ціни, і продукції дійсно не вистачає», – кажуть продавці на майданчику та оператори терміналу «Овочі та фрукти» гуртового ринку ОРСП «Шувар».

Зростання ціни – це не забаганка фермерів чи трейдерів. Насправді  пропозиція українського помідору сьогодні є значно меншою ніж рік тому. Винні в цьому екстремальні погодні умови першої половини червня.

Починаючи із травня і до початку липня  головний обсяг  помідорів на ринку формують теплиці Півдні та Закарпаття. Завдяки цьому пропозиція помідорів відносно рівномірно розподіляється по всій території країни. В цьому ж сезоні дощі та урагани із градом знищили  багато теплиць на Закарпатті. В деяких господарствах врожай просто змило!  Серед найбільш постраждалих –  Ірщавський район, який є одним з головних постачальників тепличних помідорів по всій країні з травня по червень включно. Тому сьогодні головний попит змістився на Півдні, і там ціни теж виросли

Українські  трейдери сьогодні намагаються  «закрити» внутрішню потребу імпортом із Польщі, але і там ціни виросли через погодні негаразди.  Торгувати турецьким помідором наважуються далеко не всі через регулярні проблеми із якістю цієї продукції.

Вони вважають, що напруга на ринку триватиме до кінця місяця аж поки на Півдні не почнуть масово збирати помідор у відкритому ґрунті.

Проблему дефіциту українського тепличного томату прокоментував керівник Радикальної Володимир Кравценюк.

«Літо у розпалі, а цінники на наших ринках та супермаркетах просто зашкалюють. Чи може молода родина хоча б на вихідні посмакувати смачними помідорами, адже в першу чергу їх купують дітям? Навряд. Ціни кусаються: недешевше – 40 гривень і далі  повзуть вверх. Знову споживаємо дорогі імпортні томати з Польщі, Іспанії чи Туреччини. Звичайно, що українці запитують: чому так дорого і куди подівся український томат. Винні не тільки природні негаразди. Це така політика влади: проїдати кредити,імпортуючи в країну навіть салатні овочі, які можемо вирощувати самі. Так, зазвичай Закарпаття годує помідорами всю країну, але цього року негода знищила там весь майбутній врожай. Але ж наша Україна велика. І помідори можна вирощувати в інших регіонах, тим більше в теплицях. Але для цього потрібно розвивати власне аграрне виробництво і переробку, а не надіятись на польських фермерів.  Радикальна партія постійно вимагає в уряду одне: звернути увагу на українських господарів землі. Дати їм дешеві кредити, створити податкові канікули. За лічений час помідори в теплицях вирощували б і волинські селяни, а не шикувались в чергах на митниці, аби в Польщі дешево продати свою робочу силу і збирати ту ж полуницю чи помідори, які потім ми всі купуємо втридорога. Команда РПЛ має власний дієвий план дій і знає, як нагодувати країну дешевими молочними виробами, якісним м’ясом, свіжими овочами та фруктами. Тому під час липневої парламентської кампанії голосуйте не за популістів, а за нашу політичну силу, яка знає, як зробити сильною нашу країну і забезпечити українців роботою вдома»,- підсумував Володимир Миколайович.

Шкідлива «пальма» в українській молочці, а ціни на молоко падають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до панелі інструментів