Шкідлива «пальма» в українській молочці, а ціни на селянське молоко падають
Ціни на натуральне молоко продовжують знижуватись, а обсяги експорту пальмової олії ростуть. Скільки ще споживатимемо шкідливі домішки у фальсифікованій молочній продукції?!
У січні-травні 2019 року Україна імпортувала 90,8 тис. тонн пальмової олії загальною вартістю 59,6 млн дол. Про це повідомила Державна фіскальна служба України.
Найбільший обсяг пальмової олії було завезено з Індонезії — на 49,4 млн дол. З Малайзії було імпортовано пальмової олії на 9,1 млн дол., зі Швеції — на 438 тис. дол., з інших країн — на 627 тис. дол.
При цьому, у січні-травні 2019 року Україна поставила на експорт 4,7 тис. тонн пальмової олії загальною вартістю 2,9 млн дол.
Нагадаємо, за підсумками 2018 року показник імпорту пальмової олії в Україну становив рекордних 220 тис. тонн.
Українські депутати, тим часом, хочуть заборонити використання пальмової олії при виробництві продуктів харчування. Відповідний законопроект уже був проголосований парламентом у першому читанні.
За словами нардепа Андрія Лозового, сьогодні українські виробники використовують пальмову олію з метою здешевлення виробництва продуктів харчування, зокрема, молочних. Вміст «пальми» у товарах, як правило, не вказується на етикетках, що, по суті, є фальсифікацією продуктів.
Тим часом, низхідний тренд цін на молоко, який почався ще з квітня місяця, демонструє свою силу і на початку червня. Про це повідомляє аналітичний відділ Асоціації виробників молока.
Так, у першій декаді середня ціна молока екстраґатунку знизилась до 9,32 грн/кг і втратила 11 коп., порівняно з другою половиною травня (9,43 грн/кг). Водночас така динаміка загалом не стосується великих виробників. Для них ціна залишилась на рівнях травня з досить оптимістичним прогнозом зростання протягом червня.
Середня ціна вищого ґатунку на початку червня склала 8,9 грн/кг, що на 17 коп. нижче, ніж в кінці травня ― 9,07 грн/кг.
Найбільше втрачає перший ґатунок. Його ціна знизилась на 19 коп. та зафіксована на рівні 8,67 грн/кг.
Загалом, фахівцями передбачається закінчення низхідного тренду вже в поточному місяці, на що впливає ряд факторів. Зокрема, стабільне зростання світових цін на сировину з початку року, подальше зростання індексу цін на молочну продукцію ФАО, який у травні зріс на 5,2% ― 226,1 в.п., укладання експортних контрактів великими гравцями українського молочного ринку. Не виключається і фактор послаблення національної валюти, яке триває протягом останніх трьох тижнів.
Проблему фальсифікації української молочки прокоментував керівник РПЛ на Волині Володимир Кравценюк.
«Чому українці продовжують споживати молоко, масло чи сметану з «пальмою»?! Навіть морозиво наші діти їдять пальмове. Бо великі гравці молочного ринку роблять все, аби збагатитись за рахунок використання шкідливої добавки – пальмової олії. Вона відносно дешева, а закупівля селянського молока для молочних корпорацій – справа затратна. І що ми зараз бачимо: імпорт пальмової олії б’є всі рекорди, а закупівельна ціна на молоко в селян знижується. І це відразу дві великі проблеми викликає: перша – гробиться здоров’я українців, бо їдять “пальму” замість молока, і друга – нищиться фермерство, бо корів утримувати вже не вигідно, закупівельна ціна молока така сама, як і води. В кожному районі Волині селяни бідкається, що молоко нікому не треба, а в цей час в магазинах молочка на смак, що папір!” – обурений Володимир Кравценюк.
Нагадаємо, що рік тому команда Радикальної партії Олега Ляшка ініціювала закон про заборону пальмової олії. Цей законопроект проголосований парламентом лише в першому читанні, бо в більшості депутатів немає політичної волі для його прийняття.
“Шановні співвітчизники, добре думайте, кому віддати свої голоси на парламентських виборах. Голосуйте за нашу політичну силу, і ми доведемо почате до кінця, доб’ємося заборони використання шкідливої «пальми». І тим самим ми підтримаємо українських фермерів, щоб молоко було потрібне, щоб вони мали роботу і заробіток. А ми всі могли їсти безпечну і якісну молочну продукцію», – підсумував Володимир Кравценюк.
Замість справжнього масла споживаємо спреди.