“Дефіцит ліків, черги та недостатня кількість аптек-учасниць програми”, – Юрій Ройко про результати перевірки виконання програми “Доступні ліки”

“Дефіцит ліків, черги та недостатня кількість аптек-учасниць програми”, – Юрій Ройко про результати перевірки виконання програми “Доступні ліки”

Певно, одним із проявів нашої ментальності – гучно запускати та перетворювати благі, життєво необхідні проекти (реформи, програми, наміри) в імітацію їх виконання.

Ініційована Радикальною партією Олега Ляшка урядова програма «Доступні ліки» діє з квітня 2017 року. Все ж просто і зрозуміло: ви приходите в аптеку – учасницю програми із спеціальним рецептом від лікаря і отримуєте безкоштовно або з невеликою доплатою лікарські препарати від серцево-судинних захворювань, діабету II типу або бронхіальної астми (загалом у списку на сьогодні 157 препаратів). Потім держава компенсує (реімбурсує) аптекам всі їхні витрати. Саме так має працювати програма «Доступні ліки».Попри запевнення Гройсмана, що «через деякий час система буде працювати, як годинник», на ділі цей нескладний алгоритм часто дає збій: програма повноцінно працює не завжди й не скрізь. Спілкуючись із власниками аптечних мереж, провізорами, представниками лікарського експертного середовища приходжу до висновків.
Серед головних проблем — дефіцит ліків, черги та недостатня кількість аптек-учасниць програми. Однією з причин дефіциту ліків зі списку реімбурсації експерти називають брак коштів, виділених на цю програму. Аптеки побоюються, що не отримають компенсації. Програма реімбурсації – має стати одним із пріоритетів реформ у медичній галузі. Згідно з опитуванням, кожен другий пацієнт відмовляється від лікування через брак коштів, при цьому 94 відсотки опитаних називають головною проблемою високу вартість ліків. Експерти вважають, що реальна вартість програми 5-10 млрд. грн (на сьогодні урядом виділено 750 тис. грн.). Тобто, аптеки фактично змушені кредитувати державну программу!

Провізори нарікають, що препарати, які увійшли до програми, викликали чимало зауважень у медичної спільноти, а також розчарування у пацієнтів, бо не знайшли в списку своїх звичних ліків. Лікарі зауважують, що, наприклад, гіпертонічну хворобу у світі вже давно лікують комбінованими препаратами, а не жменями пігулок. Реєстр необхідних медпрепаратів треба суттєво збільшити. Проте, існує величезна проблема із постачанням затверджених у програмі ліків: аптечні працівники скаржаться, що їхні замовлення виконуються далеко не в повному обсязі і,нажаль, несвоєчасно.Програма «Доступні ліки», безумовно, має позитивний ефект не тільки в соціальному плані. Як зазначають медики, це не просто роздача безкоштовних ліків, це інструмент для лікаря, який зможе реально лікувати пацієнта, покращувати якість і тривалість його життя. Однак для того, щоб програма повноцінно запрацювала, слід обов’язково врахувати помилки першого млинця, який найчастіше перетворюється на комок.

Юрій Ройко,

депутат Волинської обласної ради,

Радикальна партія Олега Ляшка

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до панелі інструментів